Den effektiva 6-stols expressliften, tar dig snabbt och bekvämt upp till pisterna. Prova gärna kvällsskidåkning i den el belysta backen som är 2,8 km. lång (bland världens längsta enl. Guinness Rekordbok).
Lofsdalen satsar på de minsta - Snölandet (12.000 kvm.) är ett eget paradis med olika aktiviteter, snöhögar, gungor, klätterborg och linbanor. Barnbacken har en toppmodern barnlift som är 225 meter lång. Här kan de yngsta på ett säkert sätt prova skidåkning.
Längdskidåkning - Med 150 km. rösade leder bjuds du ut till underbara dagsturer. På den norra sidan har Lofsdalen ett sammanhängande spårsystem med 70 km preparerade längdåkningsspår. Här finns olika slingor från 2,5 km. till 18 km. i varierande terräng.
Blir du sugen på lite fika kan du besöka Mossaruten, där det serveras nygräddade våfflor till en kopp kaffe eller choklad. Har du egen matsäck, njut den i Solgropen ett vindskyddat gryt.
Sagospåret, ett längdspår på 640 m. med figurer utsatta var 100 meter så man kan se hur långt man har åkt. Spåret löper längs elljusspåret. Har man åkt 1 km eller 10 km kan man köpa snöstjärnan eller guldstjärnan.
För att bli ännu mer snösäkert än vad man redan är har Lofsdalen investerat i ett helautomatiskt snökanon-system.